Wydziedziczenia należy dokonać w testamencie poprzez złożenie jednoznacznego oświadczenia ze wskazaniem osoby wydziedziczonej i powodów wydziedziczenia. Wydziedziczenie oznacza, iż osoby uprawnione zostają pozbawione prawa do zachowku (małżonek, zstępni i wstępni). Wydziedziczenie może zostać skutecznie dokonane jedynie w przypadku zaistnienia jednej ze wskazanych w Kodeksie cywilnym ustawowych przesłanek wydziedziczenia.
Jeśli jesteś osobą wydziedziczoną i nie zgadzasz się z wydziedziczeniem — uważasz, że wydziedziczenie jest niesłusznie i żadna z przesłanek wydziedziczenia nie została spełniona, możesz dochodzić swoich praw w postępowaniu o zapłatę zachowku.
Porady prawne — wydziedziczenie
Odpowiemy na zadane pytania, wskażemy i wyjaśnimy przesłanki wydziedziczenia, opiszemy działania, które należy podjąć, aby dokonać wydziedziczenia spadkobiercy, a także pomożemy w sporządzeniu testamentu. Wytłumaczymy również w jaki sposób zakwestionować skuteczność wydziedziczenia oraz pomożemy w uzyskaniu zachowku — na spotkaniu umówionym w dogodnym dla klienta terminie, a także podczas rozmowy telefonicznej lub online.
Opinie prawne — wydziedziczenie
Po przeanalizowaniu przedstawionych przez klienta faktów dokonamy oceny, czy zostały spełnione przesłanki do wydziedziczenia, wskażemy w jaki sposób dokonać wydziedziczenia — pomożemy w sporządzeniu testamentu, przedstawimy i opiszemy kolejne etapy postępowania o zachowek, listę dokumentów do zgromadzenia oraz ustalimy kwotę należnego zachowku.
Wydziedziczenie przed notariuszem
Wyjaśnimy zalety i wady sporządzenia testamentu przed notariuszem i ocenimy, czy możliwe jest wydziedziczenie spadkobiercy. Nasi prawnicy chętnie pomogą w czynnościach przed notariuszem i zweryfikują dokumentację.
Reprezentacja przed sądem — wydziedziczenie
Jeśli nie zgadzasz się z wydziedziczeniem, masz prawo dochodzić przed sądem zapłaty zachowku, bowiem w trakcie tego postępowania sądowego zaistnieje możliwość udowodnienia, iż przesłanki do wydziedziczenia nie wystąpiły. Nasza Kancelaria świadczy kompleksową obsługę prawną począwszy od wspólnego wyliczenia kwoty należnego zachowku, przygotowania i złożenia stosownego pisma procesowego, poprzez udział w rozprawach, aż po prawomocne zakończenie postępowania w sprawie o zachowek. Pomożemy również uregulować kwestie podatkowe związane z podatkiem od spadków.
Okazjonalna pomoc prawna — wydziedziczenie
Przygotowujemy pozwy/wnioski, odpowiedzi na pozwy/wnioski, pisma procesowe, wnioski dowodowe, apelacje i zażalenia.